Scarpa F1 EVO

NOVINKA ISPO 2014 SCARPA F1  EVO

Scarpa Evo F1 skialpinistická  topánka má toľko inovatívnych funkcií čo je istá revolúcia a nový nastupujúci  trend vo vývoji skialpových topánok. Sme iba na začiatku cesty a až zimná sezóna napovie ako sa F1 evo osvedčí v teréne, ale je zrejmé že toto by mohla byť ta správna cesta pre všetkých. Ľahká ako pierko , pevná,  ohybná  a čo je najlepšie je  automatický zámok  ski/walk ,, Tronic No Hand,,.

Najväčším  technologickým ,,trhákom,, je teda prepínací mechanizmus ski/walk  ktorý Scarpa pomenovala ,,Tronic No Hand,, je to systém ktorý prepína  režimy chôdze a zjazdu iba jednoduchým zapnutím ,alebo vypnutím lyžiarky z vášho techového  viazania. Pár múdrych hláv v Scarpe vymyslelo a dalo si  patentovať  systém tronic . Celé čudo je v podstate obrátený  zámkový systém,  ktorý poznáme zo starších modelov , ale  neovláda sa klipom ,ale kovovou platničkou vyčnievajúcou v spodnej časti techovej zarážky dolu do priestoru, kde ju kolíky pätky vášho techu pri zapnutí na zjazd zatlačia a tým  zamknú zámok lyžiarky na zjazd . Naopak vypnutím sa z tech. viazania sa celý mechanizmus lyžiarky  uvoľní. Celé je to geniálne jednoduché (pre predstavu pár obrázkov nižšie).

Samozrejme, že všetko nie je tak jednoduché ako to vyzerá , minimálne raz sa budete k svojej lyžiarke musieť  zohnúť  a to preto aby ste si dotiahli vrchnú klipsňu. Smejúci sa

Materiál skeletu je  nylon podobný Grilamidu (určite ešte lepší ako gramid), sú tam aj nejaké ďalšie novinky z oblasti vývoja plastov , ale tomu som až tak nerozumel  jednoznačne sa ,ale treba pripraviť na veľkú bombu  o čom svedčili aj tajomné "potmehútske"  úsmevy  majiteľov.

Ďalším  vylepšením,  ktoré stojí za pár riadkov je spodná časť plášťa jazyka , ktorý vychádza z modelu  Maestrale  ,ale je nevýklopná. Preto je v členkovej časti väčšia pevnosť  ako napríklad u Alienky, samozrejme topánka je skoro rovnako pohyblivá . Všetko znova doplnené  zapínacím  systémom  Boa.  Lyžiarku som skúšal na sucho zacvaknutú vo viazaní a mal som super pocit aj keď sa jedná o lightovú botu pri zacvaknutí vo viazaní sa mi zdá veľmi pevná za čo môže aj štruktúre uhlíka ,  ktorý obteká členok  a na skelete tvorí výrazné X/ dávam aj to do pozornosti/ .  Nová F1 evo  je určite zaujímavá lyžiarka a už sa veľmi  teším keď  ju vyskúšam , bohužiaľ zatiaľ som sa nedostal k mojej veľkosti.

Thermo  tvarovateľná vložka je vysoko kvalitný Intuition . Zo skúsenosti asi najlepší výrobca papučiek, ktorú už stačí iba vytvarovať.  Čo je určite super je hrubšia papuča oproti podobným ľahkým lyžiarkam, takže znova palec hore.

Široký suchý zips na manžete spone je smerovaný cez kotvu, aby sa zabránilo jeho pohybu. Aj v tomto detaile sa vraciame do minulosti (pamätáte ako sme si staré TLT  prerábali na sucháče....).Inak tomuto systému som naklonený  sucháč  sa dá vždy  opraviť a nemám ani trochu obavu že by nedržal no a samozrejme váha ( u veľkosti 27 mondo to bolo 1090g.).

 

Takže na záver iba suché konštatovanie som zvedavý aký veľký bude fan klub novej F1.

Jirka